Aven has logged 64 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
19
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Perfection

The Perfection

2018
×
★½
Edit this entry  
31
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Edit this entry  
21
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Edit this entry  
16
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bloodthirsty

Bloodthirsty

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stylist

The Stylist

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry