averagezac has logged 313 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Four Falls of Buffalo

Four Falls of Buffalo

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sometimes They Come Back... for More

Sometimes They Come Back... for More

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★½
Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gymkata

Gymkata

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
Read the review Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
Read the review Edit this entry  
08
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
★½
Edit this entry  
26
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sometimes They Come Back... Again

Sometimes They Come Back... Again

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade II

Blade II

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Mangler Reborn

The Mangler Reborn

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Children of the Corn

Children of the Corn

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil with Seven Faces

The Devil with Seven Faces

1971
×
Read the review Edit this entry  
25
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Specialist

The Specialist

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry