averagezac has logged 28 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiss of Death

Kiss of Death

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Endless

The Endless

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rango

Rango

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Click: The Calendar Girl Killer

Click: The Calendar Girl Killer

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry