Sort by

Ave has logged 319 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Army of One

Army of One

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snitch

Snitch

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry