Sort by

Ave has logged 53 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stay

Stay

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knowing

Knowing

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry