Sort by

Ave has logged 186 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer: Ten Years Later

Wet Hot American Summer: Ten Years Later

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer: First Day of Camp

Wet Hot American Summer: First Day of Camp

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Colossal

Colossal

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry