Sort by

Ave has logged 197 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry