Alex has logged 253 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Edit this entry  
18
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Freaked

Freaked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Séance

Séance

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Illusions

Illusions

1982
×
Edit this entry  
26
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry