Alex has logged 24 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Christine

Christine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
20
Angst

Angst

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
Edit this entry  
20
Suspense.

Suspense.

1913
×
Edit this entry  
18
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
Kafka

Kafka

1991
×
★★
Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
Edit this entry  
06
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Edit this entry