• Shiddat

  • Just Like Another Day

    ★★★

  • Mimi

    ★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • Four Roads

    ★★★½

  • Sandeep Aur Pinky Faraar

    ★★★½

  • The Scapegoat

    ★★★½

  • What Do We See When We Look at the Sky?

    ★★★★½

  • AK vs AK

    ★★★

  • The Hand

    ★★★★

  • Chhalaang

    ★★

  • Ludo

    ★★½

  • Doodhpither Gachh

    ★★½

  • The Salt in Our Waters

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Lost Girls & Love Hotels

    ★★

  • Nomadland

    ★★½

  • Beginning

    ★★★★★

  • In My Room

    ★★★½

  • The Man Who Sold His Skin

    ★★★½

  • Milestone

    ★★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Skin: A History of Nudity in the Movies

    ★★★½

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

  • The Unseen River

    ★★½

  • Raat Akeli Hai

    ★★★

  • Bulbbul

    ★★½

  • Sweat

    ★★★

  • Gulabo Sitabo

    ★★★½

  • Tape 39

  • Mulan

    ★★½

  • Guilty

    ★★★

  • Biriyaani

    ★★★½

  • The Shepherdess and the Seven Songs

    ★★★★

  • The Metamorphosis of Birds

    ★★★★★

  • Hum Bhi Akele Tum Bhi Akele

    ★★

  • Malang

    ★½

  • The Cloud in Her Room

    ★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★½

  • Last Letter

    ★★★★

  • Cold Meridian

    ★★

  • Ghost Stories

    ★★★

  • Mardaani 2

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Bala

    ★½

  • The Fall

    ★★★½

  • Ravening

    ★★★★

  • Eeb Allay Ooo!

    ★★★★

  • Gamak Ghar

    ★★★★

  • The Sky Is Pink

    ★★★

  • Asuran

    ★★½

  • The Day a Tree Fell

  • Rajlokhi O Srikanto

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Proxima

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Made in Bangladesh

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★½

  • Jallikattu

    ★★★★★

  • Saturday Fiction

    ★★★½

  • Corpus Christi

    ★★★★½

  • Ema

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • La Llorona

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★