Avinaba Chakraborty has logged 48 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mukkabaaz

Mukkabaaz

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wishing Tree

The Wishing Tree

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kaalakaandi

Kaalakaandi

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shubh Mangal Saavdhan

Shubh Mangal Saavdhan

2017
×
Edit this entry  
21
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunters

The Hunters

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Titli

Titli

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nirmalyam

Nirmalyam

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Host

The Host

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Newton

Newton

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound

Sound

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Party

The Party

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Subarnarekha

Subarnarekha

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kundun

Kundun

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry