Avinaba Chakraborty has logged 31 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barah Aana

Barah Aana

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★
Edit this entry  
26
The Balloon

The Balloon

1956
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Fish Child

The Fish Child

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Phallus

The Red Phallus

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Portrait of Madame Yuki

Portrait of Madame Yuki

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
MEAL

MEAL

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Till We Meet Again

Till We Meet Again

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tales of Ginza

Tales of Ginza

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Temptress Moon

Temptress Moon

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sons of Denmark

Sons of Denmark

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tahaan

Tahaan

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mute Fire

Mute Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shiva

Shiva

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
Suzaki Paradise: Red Light District

Suzaki Paradise: Red Light District

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry