AxeWieldingAlex has logged 24 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
And Now the Screaming Starts!

And Now the Screaming Starts!

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
29
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Furies

The Furies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Them

Them

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dybbuk

The Dybbuk

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Things

Things

1989
×
Read the review Edit this entry  
23
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
In Search of Darkness: Part II

In Search of Darkness: Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hands of the Ripper

Hands of the Ripper

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frankenstein

Frankenstein

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry