Sort by

Will has logged 296 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
12
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
03
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Skeffington

Mr. Skeffington

1944
×
★★★★
Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Edit this entry  
14
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
12
King Creole

King Creole

1958
×
★★★
Edit this entry  
11
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anything Else

Anything Else

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
01
20 30 40

20 30 40

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pi

Pi

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry