Sort by

Will has logged 240 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Threads

Threads

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flaming Star

Flaming Star

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
House by the River

House by the River

1950
×
★★★
Edit this entry  
17
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thirst

Thirst

1949
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Honkytonk Man

Honkytonk Man

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
Read the review Edit this entry  
09
Trafic

Trafic

1971
×
★★½
Edit this entry  
06
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crisis

Crisis

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
High Society

High Society

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★★★
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frontier Marshal

Frontier Marshal

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Affliction

Affliction

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Horse Soldiers

The Horse Soldiers

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fun in Acapulco

Fun in Acapulco

1963
×
Read the review Edit this entry  
28
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spinout

Spinout

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
G.I. Blues

G.I. Blues

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry