• Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Drums

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Decrescendo

  • The Graduate

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Belle de Jour

  • Blow-Up

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Hunger

    ★★★★★

  • The Face of Another

  • Seconds

    ★★★★★

  • The Impossible

  • Loves of a Blonde

  • Charulata

    ★★★★★

  • Woman in the Dunes

  • The Umbrellas of Cherbourg

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Fire Within

    ★★★★★

  • The Leopard

  • 8½

    ★★★★★

  • Winter Light

    ★★★★★

  • Le Petit Soldat

  • Raven's End

  • The House Is Black

    ★★★★★

  • An Autumn Afternoon

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Antoine and Colette

  • Cléo from 5 to 7

  • La Jetée

    ★★★★★

  • The Steamroller and the Violin

  • Viridiana

    ★★★★★

  • The Housemaid

    ★★★★★

  • The Beginning and the End

  • Rocco and His Brothers

  • Psycho

  • Breathless

  • La Dolce Vita

    ★★★★★

  • Fires on the Plain

    ★★★★★

  • Struggle on the Nile

  • Good Morning

  • Hiroshima Mon Amour

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • The World of Apu

  • Wild Strawberries

  • 12 Angry Men

  • The Seventh Seal

  • Aparajito

  • The Red Balloon

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Forbidden Games

    ★★★★★

  • Le Plaisir

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

  • Orpheus

    ★★★★★

  • Cinderella

  • Late Spring

  • Bicycle Thieves

  • Lasheen

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • I Was Born, But...

  • M

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

  • The Kid

    ★★★★★

  • Silent Love

  • A Short Visit

  • اسكندرية ليه؟

  • الالمانى