• Too Late Blues

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

    ★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★½

  • Shadows

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Bridges-Go-Round

  • The Seventh Seal

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

  • Lady and the Tramp

  • Bad Day at Black Rock

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★½

  • Peter Pan

  • Daybreak Express

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★

  • Alice in Wonderland

  • Bedtime for Bonzo

    ★★½

  • Rashomon

    ★★½

  • Cinderella

  • Fast and Furry-ous

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★

  • The Stranger

    ★★★

  • Detour

    ★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★½

  • The Leopard Man

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★

  • Bambi

  • The Wolf Man

    ★★★½

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★

  • Fantasia

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • The Hound of the Baskervilles

    ★★½

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Young and Innocent

    ★★★

  • Duck Soup

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★

  • City Lights

    ★★★½

  • Skyscraper Symphony

  • Berlin: Symphony of a Great City

  • The General

    ★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★½

  • The Dancing Pig

  • A Funny Shave

  • Demolition of a Wall

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Buffalo Running