• Vestiges du futur

    ★★★

  • Short cuts : Il Sorpasso

    ★★½

  • Patti Smith, la poésie du punk

    ★★★

  • Rendez-vous with Maurice Chevalier

    ★★★

  • Princess Dragon

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • Louise

    ★★★½

  • Super Nova

    ★★

  • Das Spray

    ★★½

  • Phosphorus

    ★★★

  • Sous le soleil de Pialat

    ★★★½

  • The Soloists

    ★★★

  • Daniel Day-Lewis: The Hollywood Genius

    ★★★

  • Beautiful Stranger

  • Christoph Waltz - The Charm of Evil

    ★★★

  • Supermarkets: The End of an Empire?

    ★★★

  • Eugénie Grandet

    ★★½

  • Short cuts : La Haine

    ★★★

  • Short Cuts: Dangerous Liaisons

    ★★½

  • Short Cuts :

    ★★½

  • Wall #4

    ★★★½

  • The Emma Bovary Trial

  • The Death of David Cronenberg

  • Ein einfaches Ereignis

  • Heute Abend, jeder Zeit

    ★★½

  • Guermantes

    ★★★

  • The Last Duel

    ★★★

  • Hommage national à Jean-Paul Belmondo

  • Les grandes découvertes

    ★★★

  • Her Way

    ★★½

  • Lost Illusions

    ★★★½

  • Bye Bye

    ★★★

  • Dune

    ★★½

  • The Card Counter

    ★★★½

  • Granny's Sexual Life

    ★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★

  • Baby Annette, à l'impossible ils sont tenus

    ★★★½

  • The Love Letter

    ★★½

  • Staying

  • Troubled Waters

  • Hard Shell Soft Shell

    ★★½

  • Boiling Point

    ★★★½

  • Love Locker

    ★★★

  • They Were Ten

    ★★½

  • Freedom Swimmer

    ★★★½

  • Dare la vita - Conversazione con Francis Ford Coppola

    ★★★½

  • Jackie Chan: Building an Icon

    ★★★

  • Armin Mueller-Stahl - Ein Gaukler in Hollywood

    ★★★

  • Classe moyenne, les révoltés

    ★★

  • Batman: The Long Halloween, Part Two

    ★★★

  • The Detection of Faint Companions

  • Le Roi David

    ★½

  • Pig

    ★★★

  • The Restless

    ★★★½

  • Miraflores

  • Lethes

    ★★★

  • Oso

  • When Light is Displaced

  • The Magic Voices of Pop

    ★★★

  • Belle

    ★★★

  • Kenji Mizoguchi, le cinéaste à la cicatrice dans le dos

    ★★

  • France

    ★★½

  • When Night Meets Dawn

  • The Vandal

    ★★★½

  • The Sidereal Space

  • The Parents' Room

    ★★★

  • Safe

    ★★½

  • Lili Alone

    ★★½

  • Brutalia, Days of Labour

    ★★★½

  • Inherent

    ★★★½

  • Noir-soleil

    ★★★