Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gaza Mon Amour

Gaza Mon Amour

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Microphone

Microphone

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
No

No

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dogra Magra

Dogra Magra

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ghadi

Ghadi

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Theeb

Theeb

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Climates

Climates

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Unknown Saint

The Unknown Saint

2019
×
Edit this entry  
21
10 Days Before the Wedding

10 Days Before the Wedding

2018
×
Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
من جديد - Reborn

من جديد - Reborn

2020
×
Edit this entry  
17
Why, Violets?

Why, Violets?

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Houseboat No. 70

Houseboat No. 70

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
From Ramallah To Jerusalem and Back

From Ramallah To Jerusalem and Back

2019
×
Edit this entry  
13
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Chocolate Tale

A Chocolate Tale

2020
×
Edit this entry  
12
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
102 Not Out

102 Not Out

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
In the Last Days of the City

In the Last Days of the City

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Coming Forth by Day

Coming Forth by Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wife of an Important Man

The Wife of an Important Man

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Half Girlfriend

Half Girlfriend

2017
×
½
Edit this entry  
01
Death of a Doctor

Death of a Doctor

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Extras

The Extras

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Withered Green

Withered Green

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
Edit this entry  
27
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Edit this entry  
27
No End

No End

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Edit this entry  
24
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Edit this entry