aya has logged 52 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Suzaku

Suzaku

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Edit this entry  
29
Girls Still Dream

Girls Still Dream

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Search for Sayyid Marzuq

The Search for Sayyid Marzuq

1991
×
Edit this entry  
28
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Edit this entry  
28
Discipline

Discipline

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fallen Angels Paradise

Fallen Angels Paradise

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Beggars and Noblemen

Beggars and Noblemen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Date Wine

Date Wine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rags & Tatters

Rags & Tatters

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Edit this entry  
23
Dry Hot Summers

Dry Hot Summers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ali, the Goat and Ibrahim

Ali, the Goat and Ibrahim

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Exterior/Night

Exterior/Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
19
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
19
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
16
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grass

Grass

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Edit this entry  
13
50:50

50:50

2013
×
Edit this entry  
12
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
American Honey

American Honey

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
Edit this entry  
07
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Poem

Poem

1972
×
Edit this entry  
04
Mandala

Mandala

1971
×
Edit this entry