Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
He Won't Kill, She Won't Die

He Won't Kill, She Won't Die

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Samjin Company English Class

Samjin Company English Class

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Brightest Roof in the Universe

The Brightest Roof in the Universe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Miss & Mrs. Cops

Miss & Mrs. Cops

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
EXIT

EXIT

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Last Princess

The Last Princess

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Violent Prosecutor

A Violent Prosecutor

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Chase

The Chase

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heart Attack

Heart Attack

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Back to the 90s

Back to the 90s

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Con-Heartist

The Con-Heartist

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Kotera-san Climbs!

Kotera-san Climbs!

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Boy and Sungreen

A Boy and Sungreen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Edit this entry  
28
App War

App War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hot Gimmick: Girl Meets Boy

Hot Gimmick: Girl Meets Boy

2019
×
★½
Edit this entry  
01
Sky Of Love

Sky Of Love

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Liverleaf

Liverleaf

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Strobe Edge

Strobe Edge

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dew

Dew

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
Edit this entry