Sort by

ayden has logged 282 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★
Edit this entry  
11
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jodhaa Akbar

Jodhaa Akbar

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Edit this entry  
29
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry