Andy has logged 273 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sesame Street: Elmo Saves Christmas

Sesame Street: Elmo Saves Christmas

1997
×
Edit this entry  
25
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oceans

Oceans

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mel Brooks: Unwrapped

Mel Brooks: Unwrapped

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
01
Harmontown

Harmontown

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Can of Worms

Can of Worms

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Inspector Gadget

Inspector Gadget

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marvel Studios: Assembling a Universe

Marvel Studios: Assembling a Universe

2014
×
Edit this entry  
12
Alley Cats Strike

Alley Cats Strike

2000
×
Read the review Edit this entry  
09
Game Change

Game Change

2012
×
★★
Edit this entry  
09
JFK: The Making of a President

JFK: The Making of a President

2017
×
Edit this entry  
08
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Return of Jafar

The Return of Jafar

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
By the People: The Election of Barack Obama

By the People: The Election of Barack Obama

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Street Fight

Street Fight

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Read the review Edit this entry