• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Dune

    ★★★

  • Vortex

    ★★★½

  • Belle

    ★★★½

  • Bergman Island

    ★★★★

  • Petrov's Flu

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Compartment No. 6

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Luca

    ★★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • The Girl and the Spider

    ★★★½

  • Cryptozoo

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Leyla Everlasting

  • Ethos

    ★★★½

  • A Year in Exile

    ★★★★½

  • Holidate

    ★½

  • Soul

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • New Order

    ★★½

  • Dear Comrades!

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

  • The Eddy

  • Normal People

    ★★★★★

  • Mimaroğlu: The Robinson of Manhattan Island

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Days

    ★★★★★

  • Undine

    ★★★★

  • The Father

    ★★★½

  • Sylvie's Love

    ★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • The Fall

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★

  • Witch Trilogy 13+

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Roger Waters: Us + Them

    ★★★★★

  • Ema

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Nimic

    ★★★★

  • Vivarium

    ★★★½

  • Anima

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Dogs Don't Wear Pants

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • Olla

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Family Romance, LLC

    ★★★½

  • Lux Æterna

    ★★★

  • The Staggering Girl

    ★★★★

  • First Love

    ★★★½

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★

  • I Am Easy to Find

    ★★★½

  • Talking About Trees

    ★★★½

  • So Long, My Son

    ★★★½

  • Piranhas

    ★★½

  • I Was at Home, But . . .

  • A Tale of Three Sisters

    ★★★★½

  • Synonyms

    ★★★★