• Joker

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Watu Wote: All of Us

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Last Flag Flying

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Railroad Lady

    ★★★★★

  • Paterson

    ★★★★★

  • Beasts of No Nation

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • Kaili Blues

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Knight of Cups

    ★★★★★

  • 21 Years: Richard Linklater

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Out of the Furnace

    ★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • Closed Curtain

    ★★★★★

  • Like Someone in Love

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Wolf Children

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Love Lasts Three Years

    ★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★

  • This Is Not a Film

    ★★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • The Imaginarium of Doctor Parnassus

    ★★★★½

  • The Limits of Control

    ★★★★½

  • Me and Orson Welles

    ★★★★★

  • 35 Shots of Rum

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★★

  • Spider-Man 3

    ★★★★★

  • To Be Continued

    ★★★★★

  • The Girl Who Leapt Through Time

    ★★★★½

  • Candy

    ★★★★

  • Fast Food Nation

    ★★★★

  • Inside Man

    ★★★★★

  • Offside

    ★★★★★

  • Harsh Times

    ★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Capote

    ★★★★★

  • Iqbal

    ★★★★½

  • Bad News Bears

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • Broken Flowers

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★½

  • Spider-Man 2

    ★★★★★

  • 2046

    ★★★★½

  • Tokyo Godfathers

    ★★★★★

  • Crimson Gold

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★