ayush19 has logged 29 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Devil

The Little Devil

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Report

The Report

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Wedding Suit

A Wedding Suit

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Experience

The Experience

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Wedding Suit

A Wedding Suit

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Be Continued

To Be Continued

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Edit this entry