• Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • The Silence of the Marsh

    ★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • Us

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Vox Lux

    ★★★★

  • Fast Color

    ★★★★

  • 3 Days in Quiberon

    ★★★½

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • Revenge

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • A Silent Voice

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The Patience Stone

    ★★★

  • Siberia, Monamour

    ★★★

  • Boy

    ★★★★

  • Balibo

    ★★★★

  • About Elly

    ★★★★

  • Ponyo

    ★★★½

  • Persepolis

    ★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

  • Cut

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • A Time for Drunken Horses

    ★★★

  • The Wind Will Carry Us

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★

  • The Colour of Paradise

    ★★★★

  • The Silence

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Happy Together

    ★★★★½

  • A Moment of Innocence

    ★★★★

  • Gabbeh

    ★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Bashu, the Little Stranger

    ★★★★½

  • Chilsu and Mansu

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★★

  • They Do Not Exist

    ★★★★

  • The Cow

    ★★★

  • The Commissar

    ★★★★

  • The House Is Black

    ★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Zare

    ★★★