Sort by

ayyshelbyy has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News

After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★
Edit this entry