RSS feed for azmoztyks11
  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

    Watched again, this is slowly becoming my favorite movies ever!!!! That ending scene gave me chills, and goosebumps and it does something to my soul!!! I can relate to Charlie in so many levels!!!

  • Private School

    Private School

    ★★

    Sometimes cringy to watch, this 80s cheesy comedy is a good time, and had so many different circumstances back in 1983. If this film would release today, people all over the internet would go insane. Who would've thought Brenner from Stranger Things was with Phoebe Cates lol

  • Rushmore

    Rushmore

    ★★★★

    This man Max Fischer single handily, saved Latin, wrote and directed a hit play, And was affiliated with these Extra Curricular Activities

    Affiliations: Yankee Review - Editor-In-Chief, Publisher, French Club - President, Model UN - Russia, Stamp & Coin Club - Vice President, Debate Team - Captain, Lacrosse Team - Manager, Calligraphy Club - President, Astronomy Society - Founder, Fencing Team - Captain, Track & Field - JV Decathlon, 2nd Chorale - Choirmaster, Bombardment Society - Founder, Kung Fu Club - Yellow…

  • Everybody Wants Some!!

    Everybody Wants Some!!

    ★★★★½

    this was the most OK movie !!!!! but damn was it really such a fucking great time. I wish this movie was 4 hours and we can continue to see the lives of these college baseball players. Linklater creates another masterpiece that would go great with Dazed and Confused as a double feature. A Fantastic movie about young people discovering there witt!!!!!!!!

  • Better Off Dead...

    Better Off Dead...

    ★★★

    John Cusack gives my 2nd Favorite performance from him!!! I still think his best film is Say Anything, but this one is a highly underrated 1980s film. It gave me a lot of John Hughes vibes and I thought the premise was solid. Another 80’s classic off my watchlist!!!

  • Miss Stevens

    Miss Stevens

    ★★★½

    Incredibly moving and underrated film about a teacher struggling with everyday life while she takes a group of students on a trip. Lily Rabe gives a moving performance while TIMMIE gives another great role. Miss Stevens is a 90 minute feel good film.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★

    Amazing chemistry between Samberg and Milioti, surpasses my enjoyment of the film. A great loop of a film (Get it) and I thought it was a solid feel good Rom-Com!!!

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★½

    It’s hard not to love this film!!! The story, the cinematography, and everything Cuaron brought to this film!!! It gave me a lot of Roma vibes and I loved every minute of it!!! The movie flows better if you understand Spanish!!! I loved it !!

  • The Watch

    The Watch

    ★★½

    A guilty pleasure with an all star cast!!!!!!

  • Waves

    Waves

    ★★★★

    The soundtrack to this film is straight out of my most played artists, lol but anyways,


    This movie was amazing, heartbreaking a piece of film so pure it hurt to watch at times. The dialogue in this is true and honest. This movie was stylish and subsequently a movie that moved me.

  • Uncle Drew

    Uncle Drew

    ★★½

    Funny, and a good time!!!

  • Sleepaway Camp

    Sleepaway Camp

    ★★★½

    This is a perfect summer horror film!!! The tension and the suspense were all great. So many underrated kills in this film, and the last 10 minutes are bat shit crazy!!! I really liked the suprise at the end. Great buildup and tension!!!