Elisabete has logged 36 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Us

Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry