B8man has logged 39 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Edit this entry  
26
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cronos

Cronos

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Edit this entry  
18
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
American History X

American History X

1998
×
★★
Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
07
I Spy

I Spy

2002
×
★½
Edit this entry  
05
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★
Edit this entry  
05
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
Edit this entry  
05
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry