• Gummo

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • The Game

    ★★★½

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Batman & Robin

  • Scream

    ★★★½

  • Romeo + Juliet

    ★★★½

  • Kazaam

  • Mission: Impossible

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Toy Story

    ★★★★½

  • Neon Genesis Evangelion

  • Se7en

    ★★★★½

  • Clueless

    ★★★

  • Batman Forever

    ★★

  • Casino

    ★★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Mixed Nuts

    ★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • North

    ★★½

  • Forrest Gump

    ★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • Cronos

    ★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Army of Darkness

    ★★★½

  • Batman Returns

    ★★★½

  • Alien³

    ★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Cape Fear

    ★★★½

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

  • Point Break

    ★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • The Godfather: Part III

    ★★★

  • Misery

    ★★★★

  • Jacob's Ladder

    ★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★½

  • Batman

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★

  • The Color of Money

    ★★½

  • Aliens

    ★★★★

  • Commando

    ★★★

  • After Hours

    ★★★★½

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Swamp Thing

    ★½

  • Mad Max 2

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★