Blake has logged 289 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Town

The Town

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Edit this entry  
19
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★
Read the review Edit this entry