• The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    ages like the finest wine.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    all is right in the world, even if just for a few moments. 

    thank you bong ❤️

  • American Honey

    American Honey

    ★★★★★

    i met sasha lane in a Target today. my life is complete.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    singlehandedly saved cinema

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★½

    dope.

  • Thoroughbreds

    Thoroughbreds

    ★★★★★

    a year later and it's still so fucking perfect.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

    Christopher McQuarrie and Tom Cruise are the best things ever to happen to blockbuster filmmaking.

    4.75/5

  • Blockers

    Blockers

    ★★★

    Love, love, love this movie in theory, but the execution of it all leaves a lot to be desired.

    However, Blockers does just enough right to make it worthwhile, even if the end result could have been SO much better realized.

    3/5

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★½

    John Mulaney was wrong.

    3.5/5

  • Sicario: Day of the Soldado

    Sicario: Day of the Soldado

    ★★★½

    Anger begets greater anger.

    3.5/5

  • Sicario

    Sicario

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Scrap the police officer subplot and cut to black right after the final confrontation between Del Toro and Blunt, and this would be a legit flawless work of art.

    Still though, Sicario is fucking fantastic.

    That score will always give me chills.

  • Thoroughbreds

    Thoroughbreds

    ★★★★★

    So, so, so perfectly constructed in every way imaginable.

    Thoroughbreds fucks unbelievably hard, and it's difficult envisioning any other 2018 offering surpassing this utterly astonishing debut from Cory Finley.