2018

BabyClyde BabyClyde’s year in review

BabyClyde’s highest rated films

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Capernaum

    ★★★★★

  • After the Screaming Stops

    ★★★★½

  • Airport

    ★★★★½

  • Big Business

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • What's Love Got to Do with It

    ★★★★½

  • The Private Life of Henry VIII

    ★★★★½

  • Peterloo

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • Life of Pi

    ★★★★½

  • Sweet Bird of Youth

    ★★★★½

  • Heroin(e)

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 210 Films watched
  • 17.5 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

The Subject Was Roses

Jan 1

Most Watched

Black Panther

twice

Widows

twice

Last Film

Blindspotting

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
137 films
Comedy
55 films
Romance
35 films
Thriller
34 films
Crime
33 films
Adventure
25 films
Documentary
23 films
Mystery
23 films
Action
23 films
Fantasy
18 films
USA
160 films
UK
50 films
France
15 films
Germany
6 films
Australia
5 films
Ireland
5 films
Canada
5 films
Belgium
3 films
Spain
3 films
Sweden
3 films
English
203 films
French
18 films
Spanish
14 films
German
10 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Japanese
4 films
Polish
3 films
Chinese
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 46

Watchlist

Stars

Directors

Crew

BabyClyde’s most liked review

Phantom Thread

★½

THERE WILL BE SPOILERS!!!

How is this anything other than down right creepy?

‘I don’t know what I’m doing here’ laments Alma speaking for all of us as we suffer through this turgid, self important tale of a middle aged, arrogant, bully being enabled by everyone around him. But then…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Where Hands Touch
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Joan Baez: How Sweet the Sound
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2018

  • Blindspotting
  • We the Animals
  • I Am Not a Witch
  • The Death of Stalin
  • Sorry to Bother You
  • Bird Box
  • Paris Is Burning
  • Q & A
  • Taxi Driver
  • Dumplin'
  • Moneyball
  • Jane Fonda in Five Acts
  • After the Screaming Stops
  • Solo: A Star Wars Story
  • What Ever Happened to Aunt Alice?
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Tale
  • Five Easy Pieces
  • Dolores Claiborne
  • Mary Poppins Returns
  • Seance on a Wet Afternoon
  • Airport
  • Copycat
  • Mary Poppins
  • Big Business
  • Aquaman
  • Black Panther
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • 22 July
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • For the Boys
  • The Age of Innocence
  • Free Solo
  • Searching
  • Lean on Pete
  • Wonder Wheel
  • Girl, Interrupted
  • Where Is Kyra?
  • RBG
  • The River Wild
  • Bad Times at the El Royale
  • Widows
  • Defending Your Life
  • First Reformed
  • Presumed Innocent
  • Evita
  • Pillow Talk
  • Paddington 2
  • Shadowlands
  • Six Degrees of Separation
  • What's Love Got to Do with It
  • Paddington
  • Shoplifters
  • Cold War
  • Basic Instinct
  • Private Life
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Outlaw King
  • A Private Function
  • Oz the Great and Powerful
  • Leave No Trace
  • A Simple Favor
  • Becoming Cary Grant
  • Paper Tiger
  • The Blue Bird
  • Ocean's Eight
  • Bohemian Rhapsody
  • Nine to Five
  • Cries and Whispers
  • 7th Heaven
  • A Private War
  • The Private Life of Henry VIII
  • Destroyer
  • The Sisters Brothers
  • The Favourite
  • The White Crow
  • Support the Girls
  • Suspiria
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Wild Rose
  • Eighth Grade
  • Green Book
  • The Edge of Seventeen
  • Gloria Bell
  • Where Hands Touch
  • Peterloo
  • Three Identical Strangers
  • Shadow
  • The Kindergarten Teacher
  • Widows
  • Red Joan
  • The Hate U Give
  • Everybody Knows
  • First Man
  • Boy Erased
  • Colette
  • Assassination Nation
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • The Old Man & the Gun
  • Roma
  • This Changes Everything
  • Wildlife
  • A Star Is Born
  • Hotel Mumbai
  • If Beale Street Could Talk
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Front Runner
  • Ben Is Back
  • Girl
  • The Wedding Guest
  • Beautiful Boy
  • Capernaum
  • Vox Lux
  • Fahrenheit 11/9
  • Crazy Rich Asians
  • Grand Hotel
  • BlacKkKlansman
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Apostasy
  • Evil Genius
  • Blockers
  • The Incredibles
  • Whitney
  • Carmen Jones
  • The Piano
  • Hereditary
  • The Killing of Sister George
  • Book Club
  • Cabaret
  • Dark Places
  • The Wicked Lady
  • Nothing Like a Dame
  • Tully
  • The Prisoner of Second Avenue
  • The Boston Strangler
  • The Crying Game
  • Murder by Death
  • The Breadwinner
  • Wuthering Heights
  • The Maze Runner
  • Life of Pi
  • Overboard
  • Joan Baez: How Sweet the Sound
  • A Quiet Place
  • Rough Night
  • Avengers: Infinity War
  • Howards End
  • Thor: Ragnarok
  • Spider-Man: Homecoming
  • Game Night
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Wound
  • Tom Jones
  • God's Own Country
  • Another Year
  • Roxanne, Roxanne
  • A Wrinkle in Time
  • Wonder
  • Loving Vincent
  • Seeing Allred
  • Love, Simon
  • Ready Player One
  • Annihilation
  • The Square
  • Faces Places
  • Desk Set
  • Days of Wine and Roses
  • Sweet Bird of Youth
  • Mary Magdalene
  • 12 Angry Men
  • Christine
  • Life
  • The Heiress
  • Long Day's Journey Into Night
  • Resurrection
  • Laura
  • Testament
  • Lonelyhearts
  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story
  • Smashing Time
  • Coco
  • Knife Skills
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • Edith+Eddie
  • Heroin(e)
  • City of God
  • Get Out
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Black Panther
  • Phantom Thread
  • The Remains of the Day
  • Strong Island
  • Handsome Devil
  • The Post
  • Icarus
  • Sing Street
  • Okja
  • Colossal
  • All the Money in the World
  • Autumn Sonata
  • Murder Most Foul

See all 210

Highly rated films BabyClyde missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still
  • They Shall Not Grow Old
  • Amazing Grace

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more