Sort by

Dawson has logged 205 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
26
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
23
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
15
Robots

Robots

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Just Friends

Just Friends

2005
×
★½
Edit this entry  
14
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry