Sort by

Dawson has logged 364 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Eye Witness

Eye Witness

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
10
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry