RSS feed for belu 💐👩🏻‍💻

belu 💐👩🏻‍💻 has logged 134 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Thread

The Red Thread

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fish

The Fish

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
GUO4

GUO4

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
25
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Balnearios

Balnearios

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two Shots Fired

Two Shots Fired

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Picnic on the Grass

Picnic on the Grass

1959
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
The Magic Gloves

The Magic Gloves

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shakti

Shakti

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
¿Quién mató a mi hermano?

¿Quién mató a mi hermano?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Edit this entry