RSS feed for belu 💐👩🏻‍💻
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ema

Ema

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Flora no es un canto a la vida

Flora no es un canto a la vida

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Good Intentions

The Good Intentions

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Loved Women

The Man Who Loved Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Flor

La Flor

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Someone Great

Someone Great

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
06
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
La Flor

La Flor

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
La Flor

La Flor

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
07
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★½
Edit this entry  
01
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry