backtoviolet has logged 158 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★½
Edit this entry  
29
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Edit this entry  
29
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★
Edit this entry  
29
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
The Disgraced

The Disgraced

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Saint Petersburg

Saint Petersburg

2010
×
Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
Edit this entry  
11
13

13

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
10
A Hero

A Hero

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Damage

Damage

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Don't Believe in Monuments

Don't Believe in Monuments

1958
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Slaughterhouse

The Slaughterhouse

2020
×
Edit this entry  
02
Cold Sweat

Cold Sweat

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Verdict

Verdict

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Leech

Leech

2021
×
Edit this entry  
27
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Motreb

Motreb

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
A 5 Star

A 5 Star

2014
×
★½
Edit this entry  
21
Heartbroken

Heartbroken

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Edit this entry  
10
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
A Bigger Game

A Bigger Game

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Latyan

Latyan

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
How to Kiss

How to Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
More Than Two Hours

More Than Two Hours

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
25 Ways to Quit Smoking

25 Ways to Quit Smoking

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Olla

Olla

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Love at Sea

Love at Sea

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bag of Rice

Bag of Rice

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Daily Routine

My Daily Routine

2011
×
★★
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry