RSS feed for spooky wes

spooky wes has logged 59 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
War and Peace

War and Peace

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Just Like Our Parents

Just Like Our Parents

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
21
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Firefly

The Firefly

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tron

Tron

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Young at Heart

Young at Heart

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black or White

Black or White

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Tron

Tron

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The President

The President

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry