Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
RetroAhoy: The Secret of Monkey Island

RetroAhoy: The Secret of Monkey Island

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Monolith Monsters

The Monolith Monsters

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beyond Atlantis

Beyond Atlantis

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hamlet

Hamlet

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hollywood the Golden Years: The RKO Story

Hollywood the Golden Years: The RKO Story

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Who: Legend of the Sea Devils

Doctor Who: Legend of the Sea Devils

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Move Over, Darling

Move Over, Darling

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Who: Warriors of the Deep

Doctor Who: Warriors of the Deep

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Who: Warriors of the Deep

Doctor Who: Warriors of the Deep

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Who: Warriors of the Deep

Doctor Who: Warriors of the Deep

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Who: Warriors of the Deep

Doctor Who: Warriors of the Deep

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Who: The Sea Devils

Doctor Who: The Sea Devils

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Munich: The Edge of War

Munich: The Edge of War

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: The Sea Devils

Doctor Who: The Sea Devils

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: The Sea Devils

Doctor Who: The Sea Devils

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Who: The Sea Devils

Doctor Who: The Sea Devils

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Who: The Sea Devils

Doctor Who: The Sea Devils

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Who: The Sea Devils

Doctor Who: The Sea Devils

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Robot Wars

Robot Wars

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cobra

Cobra

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moriarty the Patriot

Moriarty the Patriot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry