Sort by

Richard has logged 272 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Carol Goes Wrong

A Christmas Carol Goes Wrong

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sherlock Holmes and the Secret Weapon

Sherlock Holmes and the Secret Weapon

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Miniaturist

The Miniaturist

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Miniaturist

The Miniaturist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Highway Rat

The Highway Rat

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Dresser

The Dresser

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Peter Pan Goes Wrong

Peter Pan Goes Wrong

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
28
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tea for Two

Tea for Two

1950
×
★★★
Edit this entry  
26
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★½
Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zatoichi the Fugitive

Zatoichi the Fugitive

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Batman vs. Two-Face

Batman vs. Two-Face

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vehicle 19

Vehicle 19

2013
×
Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry