Sort by

Richard has logged 33 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Vehicle 19

Vehicle 19

2013
×
Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rise of the Nutters

The Rise of the Nutters

2007
×
Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Vixen: The Movie

Vixen: The Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Public Access

Public Access

1993
×
★★½
Edit this entry  
01
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry