• Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★★★½

    “Thank you for sharing that absolutely bonkers story.”

    It’s no Roger Rabbit, unfortunately, but nor is it another Melissa McCarthy Muppet thing.

    The best bit is that it’s full to bursting with fun references to pretty much every facet of (Western) animation, but without letting the abundant Easter eggs overshadow the story. It’s just a shame that story is a little well-worn.

  • RetroAhoy: The Secret of Monkey Island

    RetroAhoy: The Secret of Monkey Island

    ★★★★

    The Secret of Monkey Island is an unmitigated classic. It dragged the adventure genre out of its grave, being simply too good to ignore… 30 years after its release, I think it still holds up… So, maybe nobody bought it, but everyone should play it.”

    I love stuff I can log on Letterboxd that I wouldn’t actually count as a film for my blog. (I don’t know why; I just think it’s neat.)

    The title is something of a misnomer,…

  • Hannah and Her Sisters

    Hannah and Her Sisters

    ★★★½

    “Child molestation’s a touchy subject...”
    “Read the papers. Half the country’s doing it.”

    😬

    Anyway, moving on…

    The kind of film I’d describe as “something and nothing”, because I liked it well enough, but also didn’t really get what it was going for overall.

  • The Monolith Monsters

    The Monolith Monsters

    ★★★

    “You’re absolutely right, it’s ridiculous — but that’s what they said about the wheel when someone first thought of it.”

    As others have observed, this isn’t really a monster movie, but a disaster movie jerry-rigged into what I guess was the prevailing B-movie trend of the day (i.e. monster movies).

    Whatever you want to call it, there’s a mix of B-movie daftness and real-sounding science that’s quite appealing. A little slow going at times, but overall quite fun.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★

    “It’s like the life I never had.”

    Being a ditzy twentysomething in New York, hanging out with friends and going to parties, and having a job as a dancer and earning just enough to get by, and nothing quite going to plan but it all kinda being ok anyway, all in black & white? I see why some people love this film — it’s a kind of obvious fantasy life for certain Artsy people.

    No spoilers, but where it goes from…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    “I told my men they wouldn’t be able to kill you if they tried. Glad I was right.”

    The MCU thing of “it’s not just a superhero movie, it’s a [’70s conspiracy thriller / John Hughes comedy / whatever]” has, rightly, become a bit of a laughing stock. But I think Shang-Chi might be the first time it’s actually true.

    Yeah, there are the requisite cameos and post-credit scenes, but this isn’t really a superhero film — not in the…

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★

    “Well, thank you for the crumpets and the crazy story.”

    Suitably camp and gloriously unhinged, this is so much madder than it needed to be — but, of course, that’s why its fun and not the usual Disney live-action cookie-cutter money-spinner. Its only sins are an over-reliance on obvious needle drops and cheap green screen.

  • Beyond Atlantis

    Beyond Atlantis

    MST3K version (season 13 episode 3)

    I swear, by about the halfway point in any MST3K episode I'm thinking, "I wonder if I could rewrite this terrible movie and make it work?"

  • High and Low

    High and Low

    ★★★★½

    “What happened to the cold-blooded businessman?”

    I kinda love it when a film doubles down on being a procedural to the extent that it’s just steadily methodical and logical. And when that route is being taken by Akira Kurosawa, of course it’s something extra special.

  • Hamlet

    Hamlet

    ★★★

    “Give her good watch, I pray you.”

    Maybe I just wasn’t in the right mood today (entirely possible — Shakespeare is hardly laidback viewing), but I found this a bit of a slog. Maxine Peake is a great actress, to be sure, but I found her interpretation a bit… shouty.

  • Hollywood the Golden Years: The RKO Story

    Hollywood the Golden Years: The RKO Story

    ★★★½

    Episode One

    “I was born with a tremendous amount of sexual emotion. The song pluggers in 1940 in New York City called me ‘the guy with a cock in his voice’. That was their expression, ‘the guy with a cock in his voice’. That is evidently why, over a period of my 84 years of life, I have known over 145 women and girls.” — Rudy Vallee

    You expect me to focus on the story of a movie studio when there’s this kind of anecdote being thrown around?

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    “It’s really unpleasant. You’ll see when you get to my age, which will happen sooner than you think.”

    Messes around with time and chronology like some kind of sci-fi/horror/mystery… except, of course, the horror is real-life ageing.