oli has logged 36 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Fantastic Fear of Everything

A Fantastic Fear of Everything

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★
Edit this entry  
19
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry