• The Impossible

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • A Fantastic Fear of Everything

    ★★★½

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • The Help

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★½

  • Iron Man 2

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Orphan

    ★★★

  • Old Fangs

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★

  • Elizabeth: The Golden Age

    ★★★

  • Juno

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★

  • Paprika

    ★★★★

  • Babel

    ★★★★½

  • Monster House

    ★★★½

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★½

  • The Pianist

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Elizabeth

    ★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • La Haine

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★