RSS feed for Bahgon
  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★

    He is not Freddy, our Freddy: the one who loves scaring his victims by laughing at their fears, and using them in absolutely crazy ways. The Freddy of this film is so plain, a simple murderer. Its personality is not correctly developed.

    The plot is not renewed, it is the same already seen in others “A nightmare on Elm Street” films.


    This film entertains, but it is soooo far from the previous ones of the saga.

  • Annabelle

    Annabelle

    ★★

    Another attempt to approach “Conjuring”... 

    The first was DELICIOUS, but if you use the same scares, music, scenes, topics... you are just showing lack of imagination and a compelling desire of earning money.

    I LOVE this universe, but I HATE this way of saga-overexploiting.

  • Hostel

    Hostel

    ★★★½

    “The Hangover”(Resacón en Las Vegas) + “Saw” = “Hostel”.

    Funny and creepy in equal parts. Delicious.

  • The Dark Crystal

    The Dark Crystal

    ★★★½

    “Old School” Fantasy. That’s the most accurate definition.

    A simple story, but it works perfectly in a 90 minutes film. Why current films need 150 minutes to develop their plot?!

    The scenery is so beautiful. Of course it is handmade, but it was created in 1982! And it is a characteristic that cannot be forgotten along the entire movie.

    The dialogues are extremely slow sometimes, and they aren’t deep, they feel plain.

    The lore attracts. It reminds “Willow”, one of my favorites! And the same happens to the soundtrack; epic,  fantasy labeled.

    “Old School” yeah!

  • The Little Switzerland

    The Little Switzerland

    ★★

    It entertains. Specially designed for Spanish people, because so many jokes are based on our daily situations and political discussions.

    The soundtrack is poor, it is so simple and sometimes it doesn’t accompany.

    The cast is so plain... except Secun de la Rosa, he is sooo funny.


    A film to be watched in those moments when you don’t want to think and just be entertained for an hour.

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★

    It’s the fucking Bill Murray!

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★½

    Second watch in an open cinema during my holidays. I have enjoyed it more than the first time, I don’t know exactly why... 

    Definitely, its music belongs to another world. I can’t never hold the goosebumps.

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★

    I have re-watched it, and got the same feelings. Science fiction perfectly mixed with pure philosophy. 

    I love this kind of films that allow you to meditate about our evolution as human beings.

    This second display I have really enjoyed the times. It does not need a lot of action; you are waiting for the sessions with AVA and the dialogues with the boss as you awaits for a fight in a Rambo film.

    So pleased!!

  • The Visit

    The Visit

    ★★★½

    At last a terror-suspense film without paranormal elements or evil presences.

    The use of the “personal cameras” is excellent and creates so many tense moments. The acting of the granny and the kids, awesome. 

    I wanted to have a nap, but this film has kept my eyes open! You did it again, Shyamalan!

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★½

    It just entertains. DC trying to create its “joking hero”, as a childish version of Deadpool (you do not deserve that comparison, dude), but it rememebers Spy Kids...

    The plot and script absolutely predictable. The visual effects, merely correct. Soundtrack so simple and common. 

    The performance is the best point, the cast will not earn an Oscar, but they do a good job (except Dr Sivana... so poor!).

    Shazam has an amazing lore, so his film should have lived up.

  • The Curse of La Llorona

    The Curse of La Llorona

    ½

    It wasn’t necessary. Sometimes I have felt like if the director was laughing at me for wasting my time in such a stupid way. Uf.

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★

    It is difficult to assess this film without taking into account the previous version of 1994... cause it is an IDENTICAL copy of it!


    Of course, GOOSEBUMPS on each song, but it is normal to me, with Zimmer behind them, all of them have been one of the soundtracks of my life. Some variations, but the feelings are almost the same.

    The innovation point, the “Live Action” style, is its main positive and negative aspect: 

    + It is really amazing…