bains has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Landline

Landline

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost & Found

Lost & Found

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
Read the review Edit this entry  
16
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Linklater // On Cinema & Time

Linklater // On Cinema & Time

2013
×
Read the review Edit this entry  
04
Way of Ozu

Way of Ozu

2016
×
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wet Hot American Summer: Ten Years Later

Wet Hot American Summer: Ten Years Later

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer: First Day of Camp

Wet Hot American Summer: First Day of Camp

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Slice

Slice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Return to Me

Return to Me

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry