Joe has logged 56 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Family Guy Presents: It's a Trap!

Family Guy Presents: It's a Trap!

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry